Tillbaka till salonger
Rosa Nails Kalmar
Boka på BokaDirekt

Rosa Nails Kalmar

Centrum, Kalmar, Sverige

★★★★★4.8(460 recensioner)Recensionerna verifieras inte av nails-salon.com. De är hämtade från externa källor.

Om denna salong

Rosa Nails Kalmar är en välbesökt nagelsalong mitt i centrala Kalmar på Kaggensgatan, med över 460 recensioner och ett snittbetyg på 4,8 på Bokadirekt. Salongen är specialiserad på gelförlängningar, shellac och spa-pedikyr och tar emot bokningar via Bokadirekt eller telefon. Med ett fokus på hållbara resultat, noggrann hygien och personlig service har Rosa Nails byggt upp en trogen kundkrets bland Kalmarborna.

Rosa Nails Kalmar ligger på Kaggensgatan 30 mitt i centrala Kalmar, ett stenkast från Larmtorget och gågatan Storgatan. Salongen tar bokningar via Bokadirekt och har snabbt vuxit till en av Kalmars mest recenserade nagelsalonger, med över 460 recensioner och ett stabilt snitt på 4,8 stjärnor. Bakom disken jobbar Rosa själv tillsammans med en elev, och det är just den där kombinationen av rutinerad hand och personlig service som återkommer i recensionerna.

Utbudet är stramt och fokuserat. Gelförlängningar utgör kärnan — nytt set med fransk, glitter eller ombré kostar 550 kr, med chromedetaljer 600 kr och designerset från 600 kr. Påfyll ligger på 400–500 kr beroende på vilken design du väljer. Manikyr med shellac kostar 350 kr och spa-pedikyr börjar på 400 kr, med tillägg för shellac eller fransk shellac. Rosa jobbar med shellac och gel av professionell kvalitet, och salongen är känd för att hålla tiderna även när det är fullbokat. Öppet måndag till fredag 10–19 och lördag 10–16, stängt på söndagar.

Priser

TjänsterPrisermin
Gelförlängning — nytt set (fransk/glitter/ombré)från 550 kr60 min
Gelförlängning med chromefrån 600 kr70 min
Gelförlängning med designfrån 600 kr75 min
Naturlig gelförlängningfrån 500 kr60 min
Påfyll (fransk/glitter/ombré/färg)från 450 kr60 min
Naturlig påfyllfrån 400 kr60 min
Ombré/fransk påfyll med chromefrån 500 kr60 min
Design-påfyllfrån 480 kr60 min
Shellac-appliceringfrån 300 kr30 min
Manikyrfrån 300 kr35 min
Manikyr med shellacfrån 350 kr40 min
Fransk shellacfrån 350 kr35 min
Spa-pedikyrfrån 400 kr60 min
Spa-pedikyr med shellacfrån 450 kr60 min
Spa-pedikyr med fransk shellacfrån 480 kr60 min
Shellac på tånaglarfrån 350 kr30 min
Akrylborttagningfrån 200 kr20 min

Höjdpunkter

  • 4,8 i betyg med över 460 recensioner på Bokadirekt
  • Centralt läge på Kaggensgatan mitt i Kalmar
  • Specialiserade på gelförlängningar, chrome och ombré
  • Bokning direkt via Bokadirekt eller telefon

Specialiteter

GelnaglarNagelförlängningShellacChromnaglarOmbréFransk manikyr

Tekniker

GelförlängningFransk manikyrOmbréChromeGlitterShellac

Skötselråd

Olja in nagelbanden dagligen och undvik hett vatten utan handskar — då håller gelförlängningarna ofta 3–4 veckor innan påfyll.

Adress

Kaggensgatan 30, 392 32 Kalmar

Vanliga frågor

Vad kostar nageltjänster hos Rosa Nails Kalmar?
Priserna hos Rosa Nails Kalmar ligger vanligtvis i $-klassen. Kontakta salongen direkt för aktuella priser på specifika behandlingar.
Vilka tjänster erbjuder Rosa Nails Kalmar?
Rosa Nails Kalmar erbjuder: Manikyr, Pedikyr, Gelnaglar, Gellack, Nagelförlängning. Besök deras webbplats eller kontakta dem för att bekräfta tillgänglighet.
Behöver jag boka tid i förväg hos Rosa Nails Kalmar?
Ja, vi rekommenderar att du bokar i förväg — särskilt på helger. Du når Rosa Nails Kalmar via deras webbplats eller per telefon.
Vilka är Rosa Nails Kalmars öppettider?
Rosa Nails Kalmars öppettider: Mon-Fri 10:00-19:00, Sat 10:00-16:00. Tiderna kan variera på röda dagar — dubbelkolla direkt med salongen.
Vad kostar Akrylborttagning hos Rosa Nails Kalmar?
Akrylborttagning hos Rosa Nails Kalmar börjar på 200 SEK. Kontakta salongen för aktuella priser på andra behandlingar.
Tar Rosa Nails Kalmar emot drop-in?
Nej, Rosa Nails Kalmar tar bara bokade tider. Boka via hemsidan eller per telefon.
Hur tar jag mig till Rosa Nails Kalmar med kollektivtrafik?
Salongen ligger cirka 5 minuters promenad från Kalmar Centralstation, där KLT-bussarna 401, 402 och 403 stannar med förbindelser till Berga, Djurängen och Norrliden.
Var ligger Rosa Nails Kalmar?
Rosa Nails Kalmar ligger på Kaggensgatan 30, 392 32 Kalmar i Centrum.