Tillbaka till salonger
Fake Factory

Fake Factory

Söderhamns centrum, Söderhamn, Sverige

★★★★★4.6(45 recensioner)Recensionerna verifieras inte av nails-salon.com. De är hämtade från externa källor.

Om denna salong

Fake Factory är en professionell nagelsalong och utbildningsskola på Kungsgatan 25 i centrala Söderhamn. Salongen erbjuder ett brett utbud av nagelbehandlingar inklusive gelénaglar, nagelförlängning i gel och akryl, samt klassisk och spa-manikyr. De är medlemmar i SEYF (Svenska Estetikers Yrkesförbund) vilket garanterar hög kvalitet på alla behandlingar.

Fake Factory drivs som både salong och nagelskola på Kungsgatan 25 i Söderhamn, och har varit igång sedan 2015. På salongen jobbar erfarna nageltekniker som behärskar samtliga material på marknaden — akryl, gel, Extreme och fiberglass/silk — och ibland kan man boka tid hos elever som går den interna nagelterapeututbildningen till reducerat pris. Salongen är medlem i SEYF (Svenska Estetikers Yrkesförbund).

Utöver nagelförlängning och naturlig nagelvård erbjuder Fake Factory fransförlängning i både singles- och volymteknik, färgning av fransar och bryn, spray tan och microblading. För naturlig nagelvård finns även Renovate Nail Repair Therapy — en 30-minutersbehandling där du får en hemvårdskit med hem.

All bokning sker via deras egna onlinesystem som är länkat från fakefactory.se. Salongen ligger i gatuplan på Kungsgatan mitt i Söderhamns centrum, vilket gör den lätt att nå till fots från både resecentrum och köpcentret Rådhusgallerian.

Priser

TjänsterPrisermin
Fransförlängning Singles — nytt setfrån 1295 kr
Fransförlängning Singles — påfyllning inom 5 veckorfrån 795 kr
Fransförlängning Volym — nytt setfrån 1595 kr
Fransförlängning Volym — påfyllning inom 5 veckorfrån 895 kr
Renovate Nail Repair Therapy (30 min, inkl. hemvårdskit)från 495 kr30 min
Gel-lack tillägg på manikyrfrån 100 kr

Höjdpunkter

  • Medlem i SEYF — kvalitetsgaranti
  • Både salong och utbildningsskola för nagelterapeuter
  • Centralt läge på Kungsgatan i Söderhamn
  • Brett utbud av skönhetsbehandlingar

Tjänster

GelnaglarNagelförlängningManikyrGellackFransförlängningBrynstylingMicroneedlingKemisk peeling

Specialiteter

GelnaglarAkrylnagelförlängningGellackFransförlängning

Tekniker

GelAkrylExtremeFiberglass/silkNaturlig nagelförstärkningSingles fransförlängningVolym fransförlängningMicroblading

Nagelmärken

REQNSICNDLight EleganceOPIZoya

Skötselråd

Undvik att blöta nagelförlängningarna första timmen efter besöket, olja in nagelbanden dagligen och använd handskar vid disk och rengöring för att förlänga hållbarheten på både gel och akryl.

Adress

Kungsgatan 25, 826 30 Söderhamn

Vanliga frågor

Vad kostar nageltjänster hos Fake Factory?
Priserna hos Fake Factory ligger vanligtvis i $-klassen. Kontakta salongen direkt för aktuella priser på specifika behandlingar.
Vilka tjänster erbjuder Fake Factory?
Fake Factory erbjuder: Gelnaglar, Nagelförlängning, Manikyr, Gellack, Fransförlängning. Besök deras webbplats eller kontakta dem för att bekräfta tillgänglighet.
Behöver jag boka tid i förväg hos Fake Factory?
Ja, vi rekommenderar att du bokar i förväg — särskilt på helger. Du når Fake Factory via deras webbplats eller per telefon.
Vilka är Fake Factorys öppettider?
Fake Factorys öppettider: Kontakta salongen för aktuella tider. Tiderna kan variera på röda dagar — dubbelkolla direkt med salongen.
Vad kostar Gel-lack tillägg på manikyr hos Fake Factory?
Gel-lack tillägg på manikyr hos Fake Factory börjar på 100 SEK. Kontakta salongen för aktuella priser på andra behandlingar.
Vilka nagelmärken använder Fake Factory?
Fake Factory jobbar med bland annat: REQ, NSI, CND, Light Elegance, OPI, Zoya.
Tar Fake Factory emot drop-in?
Nej, Fake Factory tar bara bokade tider. Boka via hemsidan eller per telefon.
Hur tar jag mig till Fake Factory med kollektivtrafik?
Salongen ligger på Kungsgatan i centrum, cirka fem minuters promenad från Söderhamns resecentrum med både buss och tåg.
Var ligger Fake Factory?
Fake Factory ligger på Kungsgatan 25, 826 30 Söderhamn i Söderhamns centrum.